12.1. Istorijski pregled

Pisanje riječi, sa upotrebom slova, ljudi su izmislili prije kratkog vremena, ako uzmemo u obzir da je čovjek upotrebljavao tajne riječi od pamtivijeka. U vremenu prije poznavanja slova, čovjek je zapisivao značajna otkrića pomoću simbola i dogovorenih znakova, koje je mogao pročitati samo onaj ko je znao taj dogovor. Odlično izoblikovano pismo sa simbolima koje poznajemo kod nas, svakako su keltske rune, đe se sa kombinacijom slova ili znakova mogu stvoriti protokoli magije, ili se mogu izraditi dobri talismani ili amajlije sastavljanjem slova određenim redom.

Simboli i slike su nastali u duhovnoj i društvenoj eliti, za njene interne potrebe. U većini slučajeva ti simboli i slike su bile neophodne radi prenosa informacija, registrovanja događaja vaspitavanja i sl. Čovjek je kasnije dostigao takav stepen razvoja, da mu je nužno bilo potrebno da zna da zapisuje odnosno piše. Time je nastala situacija sveopšteg zapisivanja i prepisivanja, bilježenja događaja i tehničkih dostignuća, stvorena je literatura, dok su veze između krajeva i ljudi, odnosno naroda, stvorile sistem opšte komunikacije.

Prije sveopšte potrebe za pisanjem, kada čovjek još nije izmislio slova, “bilježio” je i čuvao značajne riječi putem kombinacije simbola, dogovorenih znakova i slika. Takvo pismo su nam ostavili Egipćani, poznato kao”Hijeroglifi”, koji su postali razumljivi tek sa dešifrovanjem i objašnjenjem značenja pisma, odnosno prevodom na savremeni jezik i pismo.

Mnogo prije civilizacije Egipta, u praistorijskom dobu je čovjek takođe imao potrebu za zapisivanjem značajnih događaja koji su mu omogućili pravilan postupak pridobijanja hrane i zaštite njegove zajednice ili grupe. Pripadnici ljudske vrste nijesu bili tako brojni kao danas, živjeli su u grupama i nijesu imali potrebe skrivanja određenih zapisa, a tekst su pisali po zidovima jama u kojima su živjeli. To pismo danas poznajemo kao praistorijsku umjetnost, koju naučnici uveliko proučavaju. Po mom mišljenju, ta u slikama prikazana “umjetnost” po unutrašnjim površinama pećina, prije je značila uputstvo i saopštenje o nekom saznanju, ili protokolu, nego pokušaj nekog umjetnika da napravi izložbu svojih umjetničkih radova.

arrow_right_alt