12.3. Obrnuti postupak
Moji praktični eksperimenti su pokazali da čovjekov mozak prima informacije u obliku slika i nikako ne u simbolima ili slovima, te da su slike osnovni govorni i komunikacijski jezik mozga. Nekada, prije 200 godina i više, u školama se učilo čitati tako da se riječi izgovaraju slovo po slovo. Danas učenici uče kao u antičkim vremenima, tako da izgovaraju cijelu riječ ođednom. Taj način učenja potvđuje da se kod vaspitanja đece i u izgovoru riječi vraćamo ka izvornom načinu registrovanja informacija u mozgu, registraciji pomoću slika.
Slike, koje mozak stvara primanjem informacija, su naučene slike, bolje rečeno usiljene slike kao što se to radi kod savladavanja čitanja. Mozak još uvijek stvara svoju sliku koja je njemu primjerena, tako da u mozgu može da nastane problem, ako primljene slike pretvara u svoje na isti način kao što je pretvarao riječi i slova. Taj problem je sličan načinu prevođenja iz jednog u drugi jezik, jer ime za jabuku ne počinje u svakom jeziku slovom J.
Obrnuti postupak, tj. da mozak pretvara slike u riječi, kako bismo ih mi mogli lako pročitati, neće nikada naći primjenu u praksi, iako to nije loš sistem korišćenja direktnog uticaja na mozak. Jezik računara nije za opštu upotrebu, njega upotrebljavaju samo stručnjaci koji dobro poznaju funkciju procesora, pa ga direktno programiraju. Ljudski mozak u principu ima kod svih ljudi jednaku osnovu registrovanja pomoću slika, s time da svaka osoba ima dobar dio tog programa pod vlastitom kontrolom i da registrovanje teče na samo njemu svojstven način.